Czym jest deskorolka klasyczna?

Jest to symetryczny kawał drewna (blatu), który posiada swój zagięty przód i tył (nose i tail). Decha przymocowana jest do dwóch metalowych trucków, które są podwoziem deskorolki do którego przymocowane są cztery koła (tak, skejci to również fani czterech kółek).

Taka konstrukcja pozwala nam na robienie na niej magicznych deskorolkowych sztuczek (tricków deskorolkowych) takich jak: Ollie, Kickflip, Pop-shuvit itp.

Jeżeli szukasz właśnie takiej dechy to jesteś w idealnym miejscu!

Polecana specyfikacja deskorolki dla początkujących

Zacznijmy od blatu:

Blat deskorolkowy powinien mieć 7 warstw klonu kanadyjskiego. W tańszych alternatywach często pojawia się inna odmiana drewna – jednak gdy nie jest to sprawdzona konstrukcja to lepiej nie ryzykować. Deskorolka może mieć różne szerokości są to przeważnie wartości od 7.25” do 8.5” (wartość w calach). Wzrost i waga nie ma większego wpływu na wielkość deski. Jeżeli masz więcej niż 12 lat to naszym zdaniem idealnym rozmiarem początkowym będzie deska szerokości 8.0”. W momencie gdy jesteś młodszy, a Twój rozmiar buta jest mniejszy niż 40, wtedy możesz rozważać zakup węższej deski.

Koła deskorolkowe powinny zostać wykonane z poliuretanu. Plastik i kauczuk OMIJAMY! Koła mają swoje parametry takie jak twardość i wielkość. W deskorolce dla początkujących najlepiej sprawdzą się koła o twardości z przedziału 98A-103A oraz o wielkości 51mm-54mm.

Trucki deskorolkowe powinny być dopasowane rozmiarem do blatu. Bardzo ważne jest też to, aby trucki miały dosyć miękkie gumki, które odpowiadają za skrętność. W kompletnych deskorolkach na start trucki są często miejscem gdzie producenci oszczędzają, dlatego odbiegają w jakości od topowych marek. Dlatego trzeba być czujnym - często słabą konstrukcję trucka rozpozna nawet osoba nieobeznana w świecie deskorolki.

Łożyska deskorolkowe posiadają wskaźnik ABEC, który często mało nam mówi o samych łożyskach. W teorii im wyższa cyfra stoi przy wskaźniku ABEC tym łożyska powinny być szybsze, jednak tak jak w przypadku innych komponentów należy się kierować opiniami innych konsumentów na temat danego produktu, bądź też wrażeń z użytkowania danego produktu przez doświadczonych deskorolkowców.

Gdzie kupić deskorolkę na start?

Omijamy hipermarkety! Nigdy nie słyszeliśmy o przypadku, że czyjaś deskorolka z sklepu wielobranżowego była przynajmniej średniej jakości.

Uważamy na sklepy sportowe! Deskorolka jest sportem niszowym, a sklepy sportowe sprzedają bardzo mało deskorolek, dlatego średnio zależy im na produkcie wysokiej jakości! Często są to deski nieodbiegające jakością od deskorolek z hipermarketu.

Naszym przyjacielem są SKATESHOPY! Właśnie w skateshopie kupisz idealną deskorolkę na start! Tylko tutaj obsługa będzie w stanie kompetentnie rozwiać wszystkie wątpliwości i pomóc w wyborze deskorolki pod Ciebie!

 

Mamy nadzieję, że poradnik rozwiał trochę Twoich wątpliwości i przynajmniej naprowadził Cię na to, czego trzeba oczekiwać od dobrej deski na początek przygody z deskorolką.

W ramach jakichkolwiek pytań pisz śmiało do nas na mail: shop@fishskateboards.com

Jeżeli chcesz poznać opinie różnych ludzi na temat deskorolek odwiedź też największe w Polsce forum o tematyce deskorolki na facebooku: Forum deskorolkowe.

 

Miłej przygody z deską życzy,

zespół Fishskateboards