Od jakiego wieku można jeździć na Fishce®?

Fishka® jest uniwersalną deskorolką, nie tylko dla najmłodszych. Często jest tak postrzegana ze względu na jej niewielkie wymiary, ale to złudne. Projektując tą deskorolkę zakładaliśmy, że ma ona być dla każdego, niezależnie od wieku płci czy innych preferencji. Skupiliśmy się na wysokiej jakości i niezawodności. Na Fishce mogą jeździć dzieci od trzeciego roku życia i dorośli, tu nie ma ograniczeń wiekowych.

Do jakiej wagi ridera jest Fishka®?

W internecie znajdziecie nasz film z 2011 roku gdzie przejeżdżamy po desce samochodem i nic się nie dzieje. W międzyczasie było jeszcze kilka podobnych prób i Fishka® nie uległa zniszczeniu. Oficjalnie mówimy o 100 kg ale tak naprawdę nie ma ograniczeń wagowych. Dzięki specjalnej mieszance, blat Fishki® jest bardzo elastyczny co oprócz wytrzymałości doskonale wpływa ćwiczenie równowagi.

Jak dbać o deskę?

Jeżeli stałeś się szczęśliwym posiadaczem własnej oryginalnej Fishki® to powinieneś o nią dbać. Jest to oczywista oczywistość, ale jeżeli jest to Twoja pierwsza deskorolka to zapewne zastanawiasz się jak to zrobić . Postaramy Ci się pomóc.

Jeżeli często korzystasz ze swojej Fishki® to raz na jakiś czas, dla jednego będzie to raz w tygodniu dla innego raz w miesiącu a dla innego raz w sezonie. Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, że Twoja Fishka® odwdzięczy Ci się 100krotnie za opiekę nad nią.

A więc co jakiś czas powinieneś rozkręcić swoją deskę i oczyścić ją z piachu, kurzu i innego brudu. No to zaczynamy. Sprawa nie jest skomplikowana i każdy powinien sobie z nią poradzić.

Krok nr 1: odkręcamy trucki od blatu.

Krok nr 2: odkręcamy kółka od trucków

Krok nr 3: rozkręcamy trucki (dla pewności zróbcie fotkę, aby na wszystkie elementy wróciły na miejsce)

Krok nr 4: wyjmujemy łożyska z kółek. Nie wykorzystujemy do tego celu żadnych ciężkich narzędzi. Łożyska są delikatne i należy zrobić to sposobem. Najskuteczniej, najszybciej jest po odkręceniu koła nałożyć je delikatnie na truck (tylko troszeczkę, aby końcówka trucka weszła na grubość łożyska) i ruchem podobnym do otwierania butelki wyjmiemy łożysko.

Krok nr 5: miękką szmatką czyścimy otwory w kółkach dokładnie i do sucha.

 Krok nr 6: bierzemy szmatkę i porządnie czyścimy łożyska na zewnątrz z kurzu, jeśli masz łożyska jedno kapsułkowe wydmuchujemy piasek czy brud które znajduje się w środku za pomocą sprężonego powietrza, czyścimy również tulejki.

Krok nr 7: Następnie czyścimy trucki. Odkręcamy śrubę kingpina i wyjmujemy gumki (dolna i górna ma inne kształty, więc zwróćmy na to uwagę) dokładnie przy tym czyszcząc kingpina.

Krok nr 8: blat możemy wrzucić pod prysznic, użyć szczotki lub gąbki.

Teraz pozostaje nam złożyć Fishkę®. Proste, prawda?

Przy składaniu pamiętajmy, aby z umiarem dokręcić śruby kingpina. Czym mocniej go dokręcimy tym deska jest sztywniejsza i gorzej skręca.

Dokręcając śrubki po założeniu kółek pamiętajmy, aby też nie skręcić ich na maksa. Efekt będzie taki, że za daleko nie pojedziemy.

Jak wybrać odpowiedniego Cruisera dla siebie?

Aby wybrać dla siebie optymalną deskę należy zadać sobie kilka pytań:

1. Do czego ma ta deskorolka służyć (długie przejażdżki po prostym terenie, jazda po mieście, dojazdy do szkoły-pracy, transport na krótkim dystansie, tricki, trening surf, trening snowboard, rekreacja, wakacje)?

2. Na czym nam zależy (wielkość, komfort jazdy, robienie tricków) ?

3. Czy powinniśmy uwzględnić jakieś ograniczenia (rozmiar buta 45 i więcej, wielkość bagażnika, do którego będziemy chcieli schować deskę)?

Blaty do deskorolek typu cruiser podzieliliśmy rozmiarami:

1. 23” „WOOD FISH” to najmniejszy z naszych Cruiserów. Deskorolka rozmiarami i kształtem przypomina plastikową Fishkę. Zastosowaliśmy do w niej te same trucki i kółka. Deskorolka dla osób, ceniących sobie mobilność, ale z odrobiną charakteru i oryginalności. Printy na deskorolce produkowane są w krótkich seriach a projektowane są przez współpracujących z nami artystów.

2. 26” deska ta łączy w sobie klasyczną deskorolkę i cruisera, dzięki zastosowaniu trucków jak w klasycznej deskorolce, miękkich kółek i wyjątkowo zgrabnemu blatowi, deska jest mega uniwersalna. Bardzo fajna do poruszania się po mieście i do robienia prostych trików. Wybierana zarówno przez chłopaków jak i dziewczyny.

3. 28” ten blat wykorzystywany jest zarówno przy deskach typu cruiser jak i przy surf&skate. Bardzo lubiany wygodny i uniwersalny. Z truckami longboardowymi 6” i kółkami 78A tworzy genialną alternatywę dla osób lubiących długie przejażdżki, ale ceniących sobie wygodę jaki daje niezbyt długa deska jak w przypadku longboardu. Ta sama deska z truckami surf&skate daje nam niesamowitą frajdę jazdy jak na desce surfingowej. Często wykorzystywana do treningów surferskich.

4. 32” to wyjątkowy blat dla osób ceniących sobie oldschoolowe klimaty. Deska ma wyjątkowy charakter. Świetnie sprawdza się na pumptrucku . Podobnie jak w 28” zastosowaliśmy te same trucki longboardowe i kółka. Wybierają ją  dojrzali riderzy z pewnym już doświadczeniem. Często osoby, które mają już za sobą przygodę z klasyczną deskorolką i szukają czegoś równie ambitnego, ale umożliwiającego długi wypady.

Jak rozpoznać blat do deskorolki cruiser?

Blaty deskorolek cruiser są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, abyś mógł dobrać coś, co będzie odpowiadało Twoim potrzebom.

Są mniejsze od longboardów co ułatwia poruszanie się z deską po mieście lub schowanie deski do plecaka. Blaty cruiserów, w porównaniu z blatami klasycznych deskorolek, są często kierunkowe, co oznacza, że ich przód (nose) i tył (tail) różnią się od siebie. Nieduży concave, czy wyprofilowanie deski na całej jej długości lekko zawinięte do góry poprawia i ułatwia jej skrętność.

Jaka jest różnica pomiędzy deską typu cruiser a longboard?

Longboardy to przede wszystkim i w większości wypadków długi blat zrobiony z klonu lub z bambusa, a czasami wzmocniony włóknem szklanym. Jazda na longboardzie z zasady ma być gładka a deski nie są przeznaczone do robienia trików.

Cruisery to krótkie i zwrotne deskorolki o różnych kształtach i wielkości. Główne zastosowanie to przemieszczanie się po mieście z możliwością prostych tricków.

Jakie są rodzaje longboardów?

Wyróżniamy 6 rodzajów longboardów. Różnią się przede wszystkim rodzajem blatu, który determinuje styl jazdy. Poniżej postaramy się opisać wszystkie rodzaje i pokazać różnice między nimi.

Carving / Cruiser

Lonbgboardy carving i cruiser mają wiele cech wspólnych i znane sa z bardzo płynnej jazdy, porównywalnej z surfowaniem. Longboardy carvingowe zaprojektowane są do zjazdów ulicami i szerokich skrętów, jednak podobnie do cruiserów, dobrze sprawdzają się do swobodnej jazdy po mieście. Sugerujemy wybór tych desek dla początkujących i do jazdy rekreacyjnej.

Downhill / Freeride

Longboard downhill zaprojektowany jest do jazdy zjazdowej i dużych prędkości, bardzo podobne deski freeride zaprojektowane są do jazdy po płaskich nawierzchniach. Konstrukcja desek downhill jest przeważnie bardzo sztywna, co zapewnia stabilnośc podczas szybkiej jazdy. Deski te posiadają również nacięcia deski nad kołami, tak by nie zahaczały one o blat podczas skręcania.

Freestyle

Longboard freestyle to sprzęt dla tych, którzy nie boją się wyzwań i chcą spróbować trików, slajdów oraz różnego rodzaju jazdy po mieście. Deski te są przeważnie bardziej miękkie i elastyczne i świetnie nadają się do robienia trików w mieście.

Dancer

Longboardy dancer projektowane są z dużo dłuższym blatem i często z trakami montowanymi od spodu, co ułatwia chodzenie i tańczenie na desce.

Co to jest Concave?

Wewnętrzne zagięcie blatu deskorolki do wewnątrz w celu ułatwienia skręcania. Zwykle jest mierzone w stopniach jak daleko krawędzie są zakrzywione od centrum.

Co to jest Camber?

Jest to wybrzuszenie na desce w kształcie łuku. Deski posiadające camber dużo lepiej pochłaniają różnego rodzaju nierówności napotkane na drodze. Pomaga on również zaabsorbować energię, która powstaje podczas carvingu i pumping’u. Sprawia on, że zakręty staja się proste i płynne. W większości desek po dłuższym czasie użytkowanie camber nieznacznie się zmniejsza albo nawet całkowicie zanika.

Co to jest Flex?

Flex, czyli elastyczność desek longboardowych. Flex poprawia przyczepność deski i powoduje, że deska klei się do drogi. Flex w Longboardach zależy od materiałów użytych do zrobienia decku.

Jak sprawdzić, czy deska ma Flex?

Stań na nieruchomą deskę ze stopami wewnątrz traków. W tym momencie deska powinna się lekko wygiąć do dołu. Gdy zaczniesz się ruszać góra-dół deska powinna się wyginać trochę mocniej. Kiepsko, jeżeli deska podczas ruchów się nie wygina lub wygina się zbyt mocno dotykając do podłoża. 

Łożyska w deskorolce, na co zwracać uwagę?

Łożyska powinny być oznaczone są symbolem ABEC i parametrem 5, 7,9,11. Jest to określenie normy i zależy od rodzaju kulek znajdujących się wewnątrz, parametrów tłoczenia oraz dokładności wykonania.  Czym wyższy numerek tym jakość łożyska jest lepsza.

Numer symbolu w łożyskach mówi nam, do jakiego rodzaju jazdy się ono nadaje. I tak łożysko ABEC 5 i 7 jest idealne do klasycznej deskorolki, na skatepark.

Im wyższy numer łożyska, tym szybsza jazda, dlatego modele o numerze ABEC 9+ nadają się do jazdy szybkościowej i wykorzystywane są przy longboardach i cruiserach.

Czy można jeździć na deskorolce podczas deszczu?

Można, ale nie polecamy. Chodzi o łożyska i ich trwałość. Łożyska mają to do siebie, że w sprzyjających warunkach mogą zacząć rdzewieć, dlatego należy unikać jeżdżenia po kałużach i w deszczu. Aby uniknąć dostawania się piasku do wnętrza łożysk, unikajmy jeżdżenia po nim, podobnie rzecz ma się z błotem.

Co robimy, jak łożyska zostaną zamoczone?

Zamoczenie łożysk to normalna sprawa i nie należy się nią przejmować pod warunkiem, że jak tylko wrócimy z mokrej przejażdżki to zaraz zadbamy o to, aby wysuszyć łożyska. Czyli wyjmujemy je z kółek za pomocą trucków jak wcześniej już o tym pisaliśmy i suszymy za pomocą miękkiej szmatki. Nie zostawiajmy tego zajęcia na później. Pozostawienie zamoczonych łożysk na kilka dni może spowodować zardzewienie łożysk.

Co zrobić jak łożyska się nie kręcą?

Jeżeli łożyska kręciły się idealnie i nagle się nie kręcą to sprawdź czy nie zostały zabrudzone, nie zardzewiały lub nie zostały zbyt mocno dokręcone. Jeżeli są zabrudzone to możesz je wykręcić i spróbować je wyczyścić, ale nie używaj do tego celu żadnych preparatów typu WD40 i inne (instrukcje dotyczącą czyszczenia łożysk znajdziecie w dalszej części). Jeżeli łożysko zostało zamoczone i zardzewiało to w tym wypadku raczej nie mamy szans na jego renowację i będziemy musieli kupić nowe łożyska. Dlatego dbajmy o łożyska, bo dbając o nie przedłużamy ich żywotność i zwiększamy komfort jazdy.

Jak często konserwować łożyska?

Jest wiele teorii. Jedni mówią, że jak najczęściej a inni, że wcale. My uważamy, że w zależności od potrzeby. Jak zauważamy, że nasze łożysko nie przypomina tego, które kupiliśmy, nie rozpoznajemy koloru i nie widzimy napisów na gumkach a już na 100% kiedy mamy trudności z jego przekręceniem to jest to dobry czas na zajęcie się naszymi łożyskami.

Jak konserwować łożyska?

Aby łożyska wytrzymały naprawdę długo i nie ścierały się, należy o nie odpowiednio dbać. Praktycznie do każdego modelu dołączona jest odpowiednia instrukcja użytkowania, ale mimo to poniżej przedstawimy, jak samodzielnie konserwować łożyska tak, by służyły nam przez kilka sezonów.

Często na bokach łożysk osiadają drobinki piasku i pyłu. Po prostu przyklejają się do smaru, który jest w łożyskach. Jest to normalne i nie należy się tym przejmować.

Instrukcja czyszczenia łożysk:

1. Wiemy już jak wyjąć łożyska? To pierwszy krok, który powinniśmy zrobić

2. Po wyjęciu łożysk za pomocą igły lub innego cienko zakończonego narzędzia zdejmujemy gumki zewnętrzne (kolorowe gumki mieszczące się po obu stronach łożyska). Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić gumek.

3. Po wyjęciu gumek, czyścimy je delikatnie szmatką, aby usunąć z nich cały brud. Przyjemne uczucie, bo nagle okaże się, że nasze łożyska były kiedyś np. czerwone.

4. Łożyska bez gumek umieszczamy w szczelnym pojemniku, do którego nalewamy np. benzyny ekstrakcyjnej (koszt 5 pln za 0,5 l do dostania w każdym sklepie z farbami, budowlanymi itp.). Wrzucamy tam nasze zabrudzone łożyska i myjemy kilkakrotnie zmieniając zabrudzoną benzynę. Przeważnie wystarcza trzy razy. Wyjmujemy łożyska i odstawiamy do wysuszenia co powinno nie trwać dłużej jak pięć minut.

5. Następnie zakładamy wyjęte wcześniej gumki, ale tylko z jednej strony.

6. Przekładamy łożyska, aby leżały płasko stroną bez gumek do góry.

7. Do każdego łożyska wkraplamy po trzy krople oleju do łożysk (można dostać specjalne w skateshopach lub kupić w dowolnym markecie budowlanym, koszt od 20 do 40 pln).

8. Zakładamy gumkę i mamy gotowe łożysko.

Co zrobić gdy deska nie skręca?

Jeżeli zauważyliśmy, że deska przestała dobrze skręcać to przyczyna może być w zbyt mocno dokręconej śrubie kingpina. To ta duża śruba na środku trucka. Należy ją delikatnie odkręcić. Powinniśmy robić to symetrycznie w przednim i tylnym trucku aby oba trucki skręcały w ten sam sposób.